Запитання

Чи може головний бухгалтер бути одночасно касиром у СФГ. Чи можливо одночасно бути головним бухгалтером та касиром? - Донецька область

Відповідь

Зазвичай на підприємствах установлюють спеціальну штатну посаду касира. Проте так буває не завжди і посада касира може бути і не передбачена штатним розписом.

Згідно з абзацом п’ятим п. 45 Положення № 148 підприємства, штатним розписом яких не передбачена посада касира, виконання його обов’язків можуть покласти відповідно до розпорядження керівника на бухгалтера або іншого працівника.

Як бачимо, ні Положення № 148, ні інша «касова нормативка» не містить прямої заборони чи обмежень щодо посади працівника, який виконуватиме обов’язки касира та буде суміщати посади бухгалтера та касира. Важлива вимога в цій ситуації: з цим працівником обов'язково укладається договір про повну матеріальну відповідальність.

Згідно зі статтею 1351 КЗпП, письмові договори про повну матеріальну відповідальність можуть бути укладені з працівниками (що досягли вісімнадцятирічного віку), які займають посади чи виконують роботи, безпосередньо пов'язані зі зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням під час виробництва переданих їм цінностей.

Таким чином, керуючись пунктом 4.8 Положення № 637 договір про повну матеріальну відповідальність може укладати з бухгалтером (чи головним бухгалтером), якщо він виконує обов'язки касира (тимчасово або постійно), на підставі письмового наказу (розпорядження) керівника.

Отже, якщо обсяги діяльності підприємства не дозволяють йому мати окремої штатної одиниці касира, то його функції може виконувати, у тому числі, і головний бухгалтер.

Це стосується випадку, коли посада касира в принципі не передбачена штатним розписом. Тому, Вам потрібно звернути увагу на штатний розпис і, за необхідності, зробити правки.

Для того щоб бухгалтер міг виконувати обов’язки касира, у разі якщо на підприємстві посада касира не передбачена штатним розкладом підприємства, це оформлюється такий чином:

  1. видати письмове розпорядження про покладання обов’язків касира на бухгалтера;
  2. внески зміни до посадової інструкції бухгалтера, доповнивши її обов’язками касира;
  3. укласти з бухгалтером договір про повну матеріальну відповідальність як із касиром щодо приймання, зберігання та видачі готівки й цінностей;
  4. розглянути питання щодо зміни окладу бухгалтера у зв’язку з покладанням на нього обов’язків касира або щодо встановлення доплати.

Інформація підготовлена:

Юридично консультаційна служба Всеукраїнська Аграрна Рада та Олеся Панкратова

Пʼятниця, 13 листопада 2020

 

Linija COVID_19_2
Онлайн конференція 4.12.20Онлайн конференція 01.12.2020

Партнери