Іноді, з різних причин, бувають ситуації переплати орендної плати. Сьогоднішня консультація аналізує, що робити в такому випадку.

Для прикладу розглянемо ситуацію, коли підприємство за умовами Договору оренди має сплачувати розмір орендної плати нехай 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки🏞, а фактично орендодавцеві нараховувалося більша сума. Саме із фактичної суми було утримано та перераховано у бюджет ПДФО-18% та військовий збір – 1,5 %.

При цьому в Податковому розрахунку за формою 1ДФ вся фактична сума відображена як орендна плата.
Чи можна зменшити податкові зобов'язання з суми переплати?

🖍Так, це можливо. З метою зменшення податкового навантаження, рекомендуємо частину виплат фізичній особі перекваліфікувати у нецільову благодійну матеріальну допомогу. Для цього, необхідно провести корегування у бухгалтерському обліку та звітах (формі 1-ДФ, деклараціях з єдиного податку).

☝️Звертаємо увагу, що з урахуванням умов договору, різниця між сумою фактично нарахованої та сумою орендної плати за договором при перевірці податковим органом може бути перекваліфікована у інші доходи фізичної особи відповідно до п. 164.2.20. ПКУ. Зазначена виплата відображається у формі 1ДФ за ознакою 127.

На підставі зазначеного вище, при проведені документальної перевірки 📚 контролюючим органом невідповідність даних у формі 1ДФ може привести до донарахування штрафу згідно до ст. 119.1. Податкового кодексу України за кожну форму 1-ДФ (штрафу розмірі 1020 гривень за перше виявлене порушення та 2040 грн. за всі повторне).

🗓Після подання уточнюючих Податкових розрахунків за формою 1ДФ, рекомендуємо провести звірку з податковим органом з метою вірного відображення нарахованого та сплаченого ПДФО та військового збору.

📌Щодо класифікації частини орендної плати, як благодійної допомоги.

Частину фактичної суми орендної плати🏡 можна класифікувати як матеріальну нецільову благодійну допомогу, що не підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

Згідно з пп. 170.7.3 ПКУ📚: «не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, встановленого на 1 січня такого року».

🖍Так, у 2020 році ПДФО та військовим збором не оподатковується матеріальна допомога у розмірі, що не перевищує сукупно за рік 2 940 грн.; в 2019 році – 2 690 грн.; в 2018 році – 2 470 грн.

Оформити надання такої допомоги потрібно такими документами:

  • заява фізичної особи. У ній рекомендуємо чітко зазначити, що така фізична особа просить надати саме матеріальну допомогу на підставі пп. 170.7.3 ПКУ, наприклад, у зв’язку із сімейними обставинами;
  • наказ (розпорядження) про надання матеріальної допомоги на підставі пп. 170.7.3 ПКУ, в якому зазначити розмір матеріальної допомоги;

🖍При цьому такі документи повинні бути датовані не пізніше дати нарахування та виплати фізичним особам – орендодавцям орендної плати.

❗️Якщо виплата орендної плати відбувалася в безготівковій формі і в призначені платежу було вказано «орендна плата», необхідно надати заяву (лист) орендодавцю про зміну призначення платежу з «орендної плати» на «орендну плату та благодійну матеріальну нецільову допомогу».

📎Для перекваліфікації частини орендної плати в матеріальну допомогу необхідно оформити первинні документи, здійснити сторнування в бухгалтерському обліку, подати уточнюючі податкові розрахунки за формою 1ДФ в податковий орган (це ми розглянемо в ІІ частині консультації).

Інформація підготовлена👇
Юридично консультаційна служба Всеукраїнська Аграрна Рада разом з командою Crowe A&A Ukraine та Ольга Богданова (Olga Bogdanova) (партнер Crowe Erfolg Ukraine)

Понеділок, 10 серпня 2020

 

Linija COVID_19_2
Онлайн конференція 4.12.20Онлайн конференція 01.12.2020

Партнери