Господарством заключено договір суборенди на земельну ділянку  з фізичною особою ( фізична особа в свою чергу взяла цю земельну ділянку в оренду на 49 років в сільської ради, але можливості її обробляти немає, тому передала зазначену земельну ділянку господарству в суборенду). В договорі суборенди вказано, що орендна плата за користування земельною ділянкою, сплачується не фізичній особі, а напряму на сільську раду.

Виник  спір з податковою: вони вимагають сплати за таким договором орендної плати саме фізичній особі ( для того, щоб ще  сплатити 18 % і 1,5% податку з доходу фізичної особи, а вже потім фізична особа самостійно сплачує за землю податок у сільську раду).

Питання: Чи правомірні вимоги податкової?

"Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

В даному випадку в укладений договір суборенди щодо земель державної та комунальної власності. Відповідно до Податкового кодексу України, підставою нарахування орендної плати є договір оренди такої земельної ділянки. А тому договір суборенди є зовсім іншим правочином, і податковим контрагентом тут буде виступати інша особа (суборендар). Сільська рада не укладала договір з приватним підприємством, що не породжує ніякого юридичного наслідку, щодо сплати податку.

Також Податкова служба, бачить за зареєстрованими двома договорами, не двох суб’єктів, з яким справляється податок, а трьох суб’єктів відносно одного об’єкту (земельної ділянки). Відповідно, їм потрібно стягувати двічі податок з двох осіб, за двома різними договорами оренди.

 У разі не виконання вимог Податкової, такий ризик може мати наслідки для як для фізичної особи, так і для господарства.

 Вихід з ситуації - укласти новий договір оренди підприємству з сільською радою, минаючи фізичну особу, яка не в змозі обробляти земельну ділянку, після спливу строку дії договору суборенди. Але при цьому виконати вимоги Податкової служби до закінчення терміну договору суборенди.

Вівторок, 18 грудня 2018

 

Партнери